Nátěry fasád
Nátěry fasád, nátěry fasád Praha, fasádní nátěry, nátěry fasád barvami, provádění fasádních nátěrů a komplexní servis fasád je naše firma Fasádní Servis® připravena zajistit dle Vašeho přání a požadovaného rozsahu služeb dle našich interních směrnic ISIS System® a odborné licence a certifikace společnosti IICRC s použitím kvalitních fasádních barev renomovaných výrobců v ČR a zahraničí.
ISIS System® je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tato interní technologická norma naší firmy přináší maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích čistících standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany povrchů a svěřeného majetku.
Fasáda nejenom reprezentuje nás a naše bydlení, ale především chrání dům před mrazem, deštěm a vlhkostí. Abychom zvýšili životnost zdí domu, je potřeba o fasádu pravidelně pečovat. Když dodržíte základní rady při postupu, vydrží nátěr 10 až 12 let.
Naše firma provádí aplikaci fasádních nátěrů v níže uvedených variantách
- akrylátové nátěry
- silikonové nátěry
- silikátové nátěry
- fotokatalytické nátěry
- silikonové mikrovláknové nátěry
- protiplísňové nátěry
Vznik a vývoj fasádních akrylových barev
Akrylové pryskyřice byly objeveny už v polovině 19. století, ale až ve 30. letech 20. století vznikají první akrylové barvy. Zatím jen v pastelových odstínech a s mnoha zápornými vlastnostmi, jako je rychlé tuhnutí a neschopnost pojiva vstřebat větší množství pigmentu. Průlom nastal až kolem roku 1949, kdy byly vyrobeny akrylové barvy ředěné terpentýnem, které se mohly míchat s barvami olejovými. Už v této době s akrylem hojně experimentují abstraktní umělci z Ameriky. Kolem roku 1955 se akryl dočkává další změny, na trh jsou uvedeny akrylové barvy se stálým pigmentem a ředitelné vodou. Je to další krok k masovému rozšíření akrylu mezi výtvarníky.
Akrylové barvy jsou založeny na derivátech kyseliny akrylové ve formě pryskyřic s přísadami. Je to syntetické pojidlo, které tvoří emulze velmi jemných částeček pryskyřice ve vodě. Barvy jsou ředitelné vodou, po zaschnutí však nerozpustné. Barvy schnou rychle a najednou, jsou pružné a odolné. Ani po dlouhé době nijak nemění své odstíny a vzhled.
Akrylové fasádní barvy mají dva typy
- směs organických rozpouštědel
- vodní báze (vodní emulze)
Složení akrylových barev
- látka tvořící film (pojivo) – kvalita nátěru, jeho trvanlivost a pevnost závisí na této složce
- rozpouštědlo – snižuje viskozitu nebo se používá voda nebo organické rozpouštědlo
- pigmenty – dávají barvu, jsou přírodní, syntetické, organické a anorganické
Dodatečně mohou být přidána plniva (dispergační, koalescenční, odpěňovací, atd.), Která jsou zodpovědná za odolnost proti opotřebení, odolnost proti vlhkosti, pevnost a antiseptický účinek. Pro získání odolných odstínů používejte různé organické a anorganické sloučeniny. Cenové a technické vlastnosti povlaku závisí na dostupnosti a počtu složek ve směsi.
Fasádní barevné nátěry mají vysokou popularitu díky jejich snadnému použití, mohou být použity k dokončení oprav během dne a bez toxických látek, které jsou uvolňovány z jiných typů nátěrových hmot a laků. Akrylátová kompozice je tak trvanlivá, že se nebude snadno odstraňovat z povrchu. To je mínus i plus. Plus je, že kompozice prakticky nereaguje na mechanické působení.
Nátěrové hmoty určené pro fasády musí dokonale odolávat povětrnostním vlivům a chránit stavbu před extrémními podmínkami. Působí na ně především sluneční záření, mráz, vlhkost a střídání teplot. Jednou z největších zátěží je pro fasádní barvy střídání teplot, zvláště při spolupůsobení mrazu, kdy často dochází k poruchám. Fasádní nátěrová hmota tudíž musí střídání teplot odolávat a zachovávat si přitom dobré vlastnosti. K dalším hlavním parametrům fasádních nátěrů a omítek patří paropropustnost, nasákavost či vodotěsnost a špinivost.
Paropropustnost je u fasádních hmot velice důležitá, umožňuje odchod vodních par z konstrukcí. Větší nároky na paropropustnost jsou tam, kde vlastní stavební konstrukcí mohou vodní páry lehce prostupovat z interiéru do exteriéru a existuje riziko, že nátěrová hmota by vodní páry nestačila propouštět a docházelo by ke kondenzaci par v konstrukci. Příkladem takové konstrukce může být porézní plynosilikátové zdivo nebo difúzně otevřená dřevostavba apod. Laik si to může představit jako situaci, kdy si na běžky vezme klasické oblečení a přes ně pláštěnku. Vodní páry pak kondenzují na vnitřním líci pláštěnky a oblečení je vlhké.
Fasádní barvy a nátěrové systémy na bázi akrylové disperze představují nejpoužívanější a nejrozšířenější nátěrové systémy a barvy, které jsou navíc cenově dobře dostupné. Lze je obarvit všemi druhy pigmentů, takže lze teoreticky dosáhnout jakéhokoliv odstínu. Pro praxi jsou však vhodné jen odstíny, které jsou odolné UV záření (stabilní), případně světlejší pastelové odstíny, kdy sluneční záření příliš nezahřívá povrch fasády, zvláště pak v případě zateplovacích systémů. Slabinou těchto nátěrových hmot je větší náchylnost na znečištění.
Technické zajištění fasádních nátěrů
- montáž lešení kolem pláště fasády nebo přistavení plošiny
- zajištění výškových prací
- mobilní přikrytí nebo olepení oken fasády fólií
- provedení drobných či celoplošných zednických oprav fasády
- aplikace jednonásobného penetračního nátěru pláště fasády
- aplikace dvojnásobného fasádního nátěru, akrylátového, silikátového nebo silikonového jako finální úprava fasády
- odstranění fólií z oken fasády
- nátěry oken, mříží, parapetů, okapů a dešťových svodů fasády
- odklizení vzniklých odpadů, úklid okolí fasády